טחינה ותזונה מאת שירי מזור

אי אפשר לדבר על טחינה מבלי לדבר על הזרע הקטן ממנו היא עשויה- השומשום. השומשום שייך למשפחת הזרעים, משפחה זו מונה גם את זרעי הדלעת, זרעי החמנייה וזרעי הפשתן.

הזרעים הינו מזון מרוכז מאוד המכיל את כל החומרים החיוניים. זרעי השומשום עשירים בחלבון ובשומן ועניים בפחמימות. לזרעי השומשום יש את תכולת הפיטוסטרוליים הגבוהה ביותר מבין משפחת הזרעים והאגוזים. לפיטוסטרוליים יש תפקיד חשוב בשיפור והפחתת כולסטרול עובדה זו ידועה מאז 1953 וכיום זהו טיפול בפני עצמו בהפחתת כולסטרול בין אם נוטלים תרופות ובין אם לא. הפיסטרוליים ידועים גם ביכולתם לחזק את מערכת החיסון, למנוע דלקות ותהליכי חמצון ואף למנוע סרטן.

לטחינה ולשומשום תכולה גבוהה מאוד של סידן (כ1000- 700 מ"ג ל 100 גר'!), והם מככבים בתפריטם של אלו המעדיפים לקבל את הסידן שלהם ממקור צמחי מטעמי בריאות או טבעונות מוסרית. לא הרבה יודעים כי חלק חשוב במניעת בריחת סידן (אוסטופורוזיס) הוא דווקא בהיחשפות למזונות עשירים בסידן כגון שומשום, טחינה, חלווה ועוד במיוחד בגילאים מוקדמים ועד גיל 20- זהו חלון ההזדמנויות הטוב ביותר שאישה יכולה לנצל כדי למנוע או לצמצם איבוד עצם בגילאים מבוגרים יותר.

נשים בהריון צריכות להקפיד יתרה על צריכת הסידן שלהן שכן בזמן ההיריון לא אחת נוצרים חסרים ועל אישה הרה לבדוק היטב את צריכת הסידן שלה בזמן ההיריון.

לספורטאים כדאי לדעת שהשומשום וכמובן הטחינה עשירים במינרל המגנזיום (כ 350 מ"ג ל 100 גר'), תפקידיו רבים ובמיוחד הוא משמש כקו פאקטור (זרז) ליצירת התרכובת ATP המשמש כחומר דלק חיוני לפעילות התאים השרירים והלב. 27% מכמות המגנזיום נמצא בשרירים והוא מאפשר את הרפיתם והתאוששותם לאחר מאמצים עצימים.

בנוסף, בטחינה נמצאים מינרלים נוספים כמו ברזל אשלגן ואבץ, האחרון אולי ישמח את הגברים שנהנים להזליף טחינה על הפלאפל שלהם, שכן נמצא קשר הדוק בין צריכת אבץ לבין פריון הגבר, תפקוד מיני תקין וגם למניעת התקרחות, זה כמובן בתנאי שהבריאות הכללית גם היא מוקפדת והתזונה מתבססת על מזונות נוספים ובריאים.

מפתיע לגלות כיצד בתזונה המסורתית הדברים עובדים בצורת היגיון מדעי, המתכון הבסיסי להכנת טחינה כולל: טחינה, מים, לימון, פטרוזיליה, שום ותבלינים. כשבודקים את התרכובת הזו לעומק מגלים שכדי שאותם מינרלים כמו סידן מגנזיום וברזל יספגו באופן רואי הם זקוקים לוויטמין C דבר שניתן למצוא בלימון ובפטרוזיליה.

ניתן לראות, שלזרע הקטנטן והטעים הזה שממנו עושים טחינה , חלבה עוגיות ומה לא, יש פוטנציאל בריאות אדיר, וכדאי לשלבו במטבח בכל צורה אפשרית, הן בממרח טחינה, הן כזרעים לקישוט הסלט ואפילו להכין ממנו חלבה ביתית. יהיה נכון להגיד על השומשום שהוא גם בריא וגם טעים, ואם לרדת לרזולוציה המתאימה במניעת מחלות ותחזוקת הגוף הוא ממש כלי נשק רב עוצמה.

מתכון לממרח זרעים- הבריאות כבר שם

1 כף זרעי פשתן

 כף זרעי שומשום

1 כף זרעי דלעת

1 כף זרעי חמניות קלופים

קורט מלח גס

1 כפית עלי זעתר או אורגנו

2 כפות שמן זית\ 2 כפות זיתים מגולענים

1 כף מיץ לימון

לטחון הכול במטחנת קפה ולהגיש על פרוסת לחם שיפון.

בתאבון!

*שירי מזור- נטורופתית ומטפלת בתזונה ככלי לריפוי ומניעת מחלות

מתמחה בבישול בריא- אתר: www.mazor-natural.com

mazornatural@gmail.com

   

 

 
             
               
               
בית - אודות - מוצרים - מתכונים - חנויות - וידאו - קשר